festiwal_bg_logo_small
konferencja Naukowa 25 maja 2023r.

Stowarzyszenie Inicjatyw Obywatelskich w Barczewie

Szanowni Państwo,

mamy przyjemność zakomunikować, że we czwartek, 25 maja 2023 roku w Ratuszu w Barczewie
w sali Rady Miasta odbędzie się:

XXI Międzynarodowa Konferencja Naukowa „Kultura muzyczna na Warmii i Mazurach”

pod hasłem

Ruch i ekspresja – muzyczne i taneczne źródła kultury

Podstawowym celem konferencji organizowanych w ramach Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Chóralnej im. Feliksa Nowowiejskiego jest prezentacja wyników badań dotyczących kultury muzycznej regionu. Ambicją organizatorów jest aktywizacja naukowa i poznawcza środowisk związanych z kulturą muzyczną Warmii i Mazur. Zaproszenie adresowane jest do muzykologów, teoretyków i historyków muzyki, kulturoznawców i przedstawicieli nauk społecznych prowadzących badania nad przeszłością i stanem obecnym kultury muzycznej i edukacji, nad związanymi z regionem obszarami historii, wykonawstwa i upowszechniania muzyki.

Regionalizm często wymaga ujęcia kompleksowego, które dostrzegałoby rozmaite aspekty problematyki kultury muzycznej, a to często warunkuje także podejście interdyscyplinarne. Do stałych obszarów tematycznych konferencji należą: spuścizna twórcza urodzonego w Barczewie największego kompozytora Warmii, Feliksa Nowowiejskiego, muzyka Prus Wschodnich, muzyka Warmii i Mazur oraz jej związki z kulturą innych regionów Europy, edukacja muzyczna i upowszechnianie kultury muzycznej oraz metodologiczne i teoretyczne problemy badań nad kulturą artystyczną.

Motywem przewodnim tegorocznej konferencji będzie refleksja nad ruchem i ekspresją w śpiewie i w tańcu, nad wzajemnymi zależnościami muzyki i tańca oraz wartościami rodzącymi się na styku działań muzycznych i społecznych. Jest to temat szeroki, obejmujący zarówno zagadnienia teoretyczne, jak i praktyczne działania twórcze, a przy tym zależy nam bardzo aby kultura muzyczna i taneczna były postrzegane w ujęciu regionalnym i uniwersalnym. Jednym z wiodących wątków konferencji będzie taniec jako sztuka i jako element kultury, Okazją szczególną są 50-lecie Klubu Tańca Towarzyskiego „Miraż”, który zarówno przez sukcesy par w turniejach tańca towarzyskiego, jak też związane z klubem grupy baletowe i zespoły tańca nowoczesnego sprawił, że w minionych latach Olsztyn określano „polską stolicą tańca”. Tancerze związani z „Mirażem” zdobyli w okresie półwiecza 69 tytułów mistrzów Polski. Ale historia tańca na Warmii i Mazurach to również kontynuująca przedwojenne formy działalności kulturalnej, zróżnicowana i bogata działalność zbieraczy folkloru i choreografów pracujących z licznymi zespołami pieśni i tańca, a także zespoły tańca nowoczesnego i teatry tańca tworzące panoramę tańca na Warmii i Mazurach.

Konferencja odbędzie się w Barczewie – rodzinnym mieście Feliksa Nowowiejskiego, w Sali Rady Miasta w Ratuszu, 25 maja 2023 roku. Planowana jest publikacja artykułów powstałych na bazie referatów w recenzowanej monografii pokonferencyjnej albo w roczniku naukowym Wydziału Sztuki UWM w Olsztynie. Na zgłoszenia wraz z tematami wystąpień oczekujemy do 15 maja 2023 r. Szczegółowy program imprezy oraz informacje organizacyjne prześlemy Państwu po ustaleniu listy uczestników.

W imieniu organizatorów i własnym zapraszam Państwa do udziału w konferencji

dr hab. Krzysztof D. Szatrawski, prof. UWM

Zgłoszenia do pobrania w zakładce <do pobrania> po wypełnieniu można nadsyłać na adres e-mail: szatrawski@gmail.com

lub na adres: Konferencja Naukowa „Kultura muzyczna Warmii i Mazur”

Stowarzyszenie Inicjatyw Obywatelskich

  1. Wojska Polskiego 15, 11-010 Barczewo

tel. 515501369  (Stowarzyszenie Inicjatyw Obywatelskich) lub 506 972 604 (K. D. Szatrawski)